14.05.2021.
Manjom pasivnošću i manjom tolerancijom prema mediokritetima već ovaj vikend imamo priliku kao politička bića utjecati na odabir onih koji će odlučivati o našim životima i čije učinke ostavljamo u miraz mlađim generacijama, poručuje glavna urednica Liječničkih novina prof.dr.sc. Lada Zibar u uvodniku „Mediokracija vs izvrsnost“. Ako festivalom demokracije ne možemo doseći izvrsnost, kao što to znamo u medicini, možemo li barem napredovati prema boljem prosjeku?
O jednom takvom iznimnom i uspješnom podvigu hrvatskih liječnika u ovom broju razgovaramo s doc.dr.sc. Tomislavom Kopjarom, subspecijalistom kardijalne kirurgije, jednim od članova transplantacijskog tima KBC-a Zagreb koji je 17. travnja ove godine izveo prvu obostranu transplantaciju pluća u Hrvatskoj.
Povjerenstvo HLK-a za mlade liječnike koje se zalaže za uvođenje e-specijalizantske knjižice, izradilo je Upute za ispunjavanje papirnatog oblika Knjižice o specijalističkom usavršavanju doktora medicine i Dnevnika rada. U želji da pomognu svojim mladim kolegama smanjiti nejasnoće vezane uz ispunjavanje knjižice, članovi Povjerenstva za mlade liječnike u suradnji s djelatnicama Ministarstva zdravstva uz odobrenje Nacionalnog povjerenstva za specijalističko usavršavanje doktora medicine izradili su priručnik koji je tiskan u ovom broju Liječničkih novina i koji će biti poslan putem newslettera HLK-a svim mladim liječnicima te objavljen na mrežnoj stranici HLK-a.
Tema broja donosi nastavak o kliničkim farmakolozima koji, uz brojne druge liječnike imaju ogromnu ulogu u borbi protiv epidemije COVID-19.
Gost urednik dr. Mario Smoje predstavlja „Hrvatski ponos“, bolnicu u Kninu te svoje kolege čiji se profesionalni život odvija u ovome kraljevskom gradu.
Donosimo i iskustvo dviju mladih liječnica, časnica Oružanih snaga Republike Hrvatske koje uz liječničku s ponosom oblače i vojnu odoru.
Uz brojne novosti iz hrvatskog zdravstva i medicinske literature, donosimo razgovor s prof.dr.sc. Željkom Krznarićem, novim/starim predsjednikom Hrvatskog liječničkog zbora, kao i članak dr. Nataše Goenvald, hrvatske liječnice s 30-godišnjim radnim stažem u Republici Južnoj Africi.
Liječničke novine broj 199 dostupne su ovdje.