Liječničke novine br. 214

21.11.2022.

„Najviše dva mandata!“ naslov je uvodnika predsjednika HLK-a doc.dr.sc. Krešimira Luetića u ovom broju Liječničkih novina. Ukratko, velika većina dužnosnika te čelnika tijela javne vlasti i javnih ustanova mogli bi biti na dužnostima i funkcijama do kraja radnog vijeka ili čak doživotno, bez ikakvih ograničenja. Isto vrijedi i za zdravstvene ustanove u kojima se ravnatelji, šefovi klinika, zavoda i odjela u bolnicama nerijetko biraju, nažalost, prema političkoj podobnosti. Takva praksa često završava na štetu same struke, ali nažalost i na štetu korisnika zdravstvenih usluga, pacijenata. Kako onda sustavno riješiti ovo pitanje? Uvođenjem instituta ograničenja mandata na najviše dva, predlaže Luetić. Na taj će se način promijeniti paradigma upravljanja u hrvatskom zdravstvu. Promijenit će se logika, motivacija i način obnašanja voditeljskih funkcija. Činjenica prolaznosti svih voditelja trebala bi izvući najbolje od njih u pozitivnom, kreativnom smislu, a eliminirati negativne učinke koje sa sobom nosi vječno šefovanje, zaključuje Luetić.

Poznata pjesma „Parole, parole, parole“ asocijacija je glavnoj urednici Liječničkih novina prof. Ladi Zibar na najavljene promjene, popularno zvanih reformi. Što misliti o „osnaživanju“ mladih liječnika? O revivalu nekakvog staža? Puno je bure izazvala ta zamisao u prijedlogu reforme zdravstva, i nije još svima jasno je li to korak naprijed ili natrag. Tri koraka naprijed, a jedan natrag, ili obrnuto katkad. Ipak, život kao takav ostaje i s budućnošću je uvijek malo bolji, zaključuje optimistično prof. Zibar.

U ovom broju razgovarali smo s dr. Natkom Beckom, kreatorom i organizatorom Back Together Summita i dobitnikom prestižne nagrade za najboljeg komunikatora 2020. godine. Koji je cilj i smisao Summita, zašto javno zdravstvo i psihijatriju vidi kao dvije ključne grane narednih 30 godina, koja je poveznica između Andrije Štampara i popularizacije medicine na društvenim mrežama, doznajte od dr. Becka u ovom broju Liječničkih novina.

Tema broja bavi se prijedlogom izmjena Zakona o zdravstvenoj zaštiti koji propisuje da se dobivanje specijalizacije diplomiranim liječnicima uvjetuje jednogodišnjim radom u primarnoj zdravstvenoj zaštiti. U nedavnom e-savjetovanju ovaj prijedlog izazvao je najviše primjedbi studenata medicine koji su iznimno nezadovoljni i konsternirani takvim prijedlogom ministra zdravstva. Što o tome misle oni kojih se to najviše tiče tj. studenti šeste godine sa četiri medicinska fakulteta, donosimo u ovom broju.

Prof.dr.sc. Mladen Merćep u razgovoru za Liječničke novine predstavio je projekt Zaklade Zora kojemu je cilj brzo i uz minimalne troškove, na neprofitnoj bazi, u Hrvatskoj omogućiti primjenu stanične imunoterapije tumora u djece i odraslih kojima je ona potrebna i indicirana. Zajedno s prof.dr.sc. Milanom Mesićem pokrenuo je otkriće i razvoj novih protuupalnih lijekova te su u četiri godine podnijeli 30 patentnih prijava, za što su obojica 2006. odlikovani Redom Danice hrvatske s likom Nikole Tesle za osobite zasluge u izumiteljstvu.

Uz brojne novosti iz Komore, zdravstva i medicinske literature, pročitajte u ovome broju sjećanje na dr. Juraja Njavru, vukovarskog ratnog liječnika čije ime ponosno nosi vukovarska bolnica, ali i znanstveno-stručni simpozij koji se svake godine u studenome održava u Vukovaru.

U ovome broju donosimo i pobjedničku priču drugog natječaja Liječničkih novina za najbolju liječničku kratku priču. „Moja pacijentica“ autora dr. Ante Ljubičića osvojila je prvo mjesto među trideset pristiglih kratkih liječničkih priča. Liječničke novine ovim natječajem kao i trajnim rubrikama „Liječnička kratka priča“ i „Liječnici književnici“ aktivno pridonose njegovanju fenomena liječnika - pisaca, prisutnoga već niz godina i u svjetskoj i u hrvatskoj književnosti.

Liječničke novine br. 214 dostupne su ovdje.

vrh stranice