Liječničke novine br. 226

15.02.2024.

Postajemo li društvo mržnje i nasilja, pita se u svom uvodniku predsjednik HLK-a doc. Krešimir Luetić. Internet, društvene mreže, portali, suvremeni komunikacijski kanali postali su plodno tlo za porast nasilja i mržnje. Hejtanje je postala nova hrvatska riječ. Hejtanje, čini se, postaje nažalost dominantan obrazac komunikacije na društvenim mrežama i komentarima medijskih objava. Liječnici su nerijetko predmet takvih napada. U takvim situacijama najvažnije je zadržati mir i potražiti pomoć i podršku i ne ustručavati se. Važno je da jedni drugima budemo oslonac i potpora, da jedni drugima budemo ljudi, da budemo tu jedni za druge, poručuje doc. Luetić.

U 98. godini života preminuo je profesor Željko Poljak, dugogodišnji urednik Liječničkih novina čijemu je liku i djelu posvećen ovaj broj. Kako glavna urednica prof. Lada Zibar u svome uvodniku ističe, Liječničke novine i profesor Željko Poljak nekako su uvijek bili u istoj, živoj asocijaciji. Tako je i na ovome broju Liječničkih novina radio do zadnjega dana života, 8. siječnja 2024. Teško je na nekoliko stranica dočarati ičiji život, a kamoli skoro stoljeće dug, iznimno aktivan i kreativan život ovoga pasioniranoga liječnika, profesora, planinara, književnika, urednika i novinara. No, u članku dr. Ivice Vučka, dugogodišnjeg suradnika profesora Poljaka doznat ćete brojne zanimljivosti iz Poljakovog privatnog i profesionalnog života i razloge zašto je predložen da neki od zagrebačkih trgova, ulica ili parka nosi njegovo ime.

Tema broja bavi se kliničkim i akademskim radom liječnika, tzv. kumulativnim radnim odnosom. Dekani zagrebačkog, riječkog i osječkog medicinskog fakulteta te liječnici koji obavljaju klinički i fakultetski rad iznose svoja iskustva iz ovog posebnog radnog odnosa.

Doc.dr.sc. Ivan Lerotić, predsjednik Povjerenstva HLK-a za trajnu medicinsku izobrazbu liječnika u razgovoru za Liječničke novine govori o važnosti stručnog usavršavanja liječnika i značajnoj edukacijskoj ulozi Hrvatske liječničke komore u podizanju razine znanja, vještina i kompetencija svojih članova, čime su u Hrvatskoj uvedeni brojni novi medicinski zahvati i osigurana je mogućnost suradnje s najboljim svjetskim medicinskim središtima.

U rubrici o mladim liječnicima donosimo iskustva prvih dvaju nefrologa koji su položili Europski specijalistički ispit iz nefrologije.

Uz brojne novosti iz Komore i zdravstva, donosimo i pregled nove regulative koja omogućuje dodatni razvoj, unaprjeđenja, vidljivost i promicanje pružanja usluga iz područja zdravstvenog turizma.

Putopisi nas u ovome broju dižu u visine Mont Blanca i Anda, a u prošla vremena vraćaju nas članci iz povijesti hrvatske medicine.

Liječničke novine br. 226 prelistajte ovdje.

vrh stranice