Simpozij o vukovarskoj ratnoj bolnici u svjetlu najavljenog proglašenja Nacionalne memorijalne bolnice Vukovar

17.11.2019.

Kontinuirano održavanje simpozija “Ratna bolnica Vukovar 1991. – dr. Juraj Njavro“ već petnaest godina na dan 17. studenoga otima zaboravu tragediju koju su bolnica i stanovništvo ovoga grada proživjeli u Domovinskom ratu. Dužnosnici Hrvatske liječničke komore predvođeni predsjednikom dr. sc. Krešimirom Luetićem i ove su godine tradicionalno sudjelovali u radu simpozija, nakon kojega su u krugu vukovarske bolnice zapalili svijeće u spomen na žrtve Vukovara.

Pozdravljajući sve prisutne u ime  HLK, dr. Luetić je naglasio da su predanost, humanost, požrtvovnost, čovjekoljublje i nesebično davanje kolega te 1991. godine, vrline koje zauvijek crpimo iz njihovog primjera. Vukovarska ratna bolnica nije bila samo mjesto gdje su liječeni ranjeni i bolesni, nego je bila i zadnja nada svim građanima agresijom razorenog Vukovara.

Ravnateljica vukovarske bolnice dr. Vesna Bosanac podsjetila je nazočne predstavnike državne i lokalne vlasti te brojnih zdravstvenih i znanstvenih institucija i udruga na obvezu promicanja istine kako bi mladi naraštaji na takvim temeljima mogli graditi budućnost naše domovine.

Ministar zdravstva prof. dr. sc. Milan Kujundžić najavio je da vukovarska bolnica postaje trajni spomen hrvatskom narodu na herojsku '91 godinu. Istaknuo je da vukovarska bolnica nije tek jedna od bolnica u Republici Hrvatskoj već je mjesto jednog najvećih stradanja u Domovinskom ratu te kao takva zakonom dobiva poseban status - Nacionalna memorijalna bolnica. Tim zakonom će se riješiti financiranje bolnice te stručni i znanstveno-istraživački razvoj medicinske djelatnosti.

Potpredsjednik Hrvatskog sabora akademik Željko Reiner podsjetio je da se ove godine obilježava 70 godina od Ženevske konvencije, iste one konvencije koja je u ratu bila sustavno kršena, što je posebno vidljivo u agresiji na vukovarsku bolnicu. Stoga Vukovar i vukovarska bolnica moraju imati poseban status u hrvatskoj povijesti.

Izaslanik predsjednice RH prof. dr. sc. Andrija Hebrang, tadašnji ministar zdravstva naglasio je da možemo biti ponosni na ratni sanitet u Domovinskom ratu koji bilježi najmanju stopu smrtnosti u ratovima u bližoj povijesti. NATO i druge vojne organizacije izučavaju ratni sanitet RH od kojega su preuzeli mnoge novitete uvedene u Domovinskom ratu. Vukovarska bolnica je mjesto najveće patnje, ali i mjesto najveće humanosti u najtežim danim stradanja Vukovara, zaključio je Hebrang.

Nakon pozdravnih riječi domaćina i uzvanika, na simpoziju su predstavljeni stručni i znanstveni radovi na temu ratnog saniteta i problematike hrvatskih branitelja.

vrh stranice