U Šibeniku održan „23. Simpozij intenzivne medicine“

15.06.2017.

U organizaciji Hrvatskog društva za intenzivnu medicinu Hrvatskog liječničkog zbora i pod pokroviteljstvom Hrvatske liječničke komore, u Šibeniku je u periodu od 11. do 13. lipnja održan „23. Simpozij intenzivne medicine“. Vodeći hrvatski stručnjaci te gosti iz inozemstva u tri su dana prikazali dostignuća u intenzivnoj medici, upoznali se s novostima u primjeni UZV-a u intenzivnoj jedinici, te sudjelovali u više radionica.

 Posebnost ovogodišnjeg simpozija predstavljao je prikaz medicinskog prava, odnosno pravnog položaja liječnika u etičkim izazovima intenzivne medicine.  

Skupom koji je nazočnima prikazao pravne norme i odgovornost liječnika u jedinicama intenzivne medicine sve do etičkih pitanja i dvojbi u intenzivnoj medicini i anesteziologiji moderirali su predstavnici HLK-a, Miran Cvitković, dr.med. i mr.sc. Ante Klarić, mag.iur.

Kroz prikaz disciplinske odgovornosti liječnika intenzivista, pravnice HLK-a Ivane Kopjar, mag.iur. do prikaza defanzivne medicine u intenzivnoj jedinici Slavice Banić dipl.iur., savjetnice predsjednika HLK - a, nazočnima je prikazana sva kompleksnost pravnih normi, ali i nedorečenosti i u dobrom dijelu štetnosti pravnih propisa iz spomenutih područja.  

Visokoj stručnosti skupa doprinijeli su stručnjaci s Pravnog fakulteta Sveučilišta u Splitu prof.dr.sc. Jozo Čizmić i prof.dr.sc. Hrvoje Kačer, kao i prof.dr.sc. Suzana Kraljić s Pravnog fakulteta iz Maribora te sudac Županijskog suda u Zagrebu Ivica Veselić, dipl.iur. U etičkom dijelu, svoj doprinos dao je i fra. Luka Tomašević, redoviti profesor Katoličkoga bogoslovnog fakulteta u Splitu te mr. Jasna Karačić, predsjednica Hrvatske udruge za promicanje prava pacijenata i Drago Paušek, dr.med., predsjednik Hrvatskog društva za sigurnost pacijenta, u pojašnjavanju pojma anticipirane naredbe u medicini i segmentima zaštite prava pacijenata. Otvorena rasprava jasno je pokazala kako su liječnici u potpunosti svjesni vlastite i timske odgovornosti, jednako kao što su i pravnici u potpunosti svjesni nedorečenosti pravnih propisa i samim time štetnosti kojoj su izloženi liječnici, a time posredno i pacijenti.

Sudionici rasprave jedinstveni su u stavovima kako je potrebna sinergija liječnika i pravnika, a posebice stručnjaka medicinskog prava, uz sudjelovanje predstavnika pacijenata prilikom izrade zakonskih prijedloga, čime bi današnje dvojbe i nedorečenosti mogle biti smanjenje na podnošljivu mjeru. Dok se to ne postigne, možemo i dalje očekivati ne samo daljnje kompliciranje sustava već uslijed toga i visoke neracionalne troškove sustava, što uvijek dovodi do poteškoća u pružanju zdravstvene zaštite pacijentima.

U ime pokrovitelja simpozija, Hrvatske liječničke komore, skupu se obratio i drugi dopredsjednik prim. Ante-Zvonimir Golem, dr.med. jasno istaknuvši kako je nakon pola mandata novog čelništva Komore pod vodstvom dr. sc. Trpimira Goluže, dr.med. i detaljne analize učinjenog u posljednje dvije godine, sada svima jasno kako je staleška organizacija liječnika čvrsto usmjerena prema svojim članovima te je spremna u svakom trenutku biti glavna i osnovna podrška svakom svom članu. 

vrh stranice