14.01.2020.
Na konferenciji su sudjelovali dr.sc. Krešimir Luetić dr.med., predsjednik HLK, Vikica Krolo, dr.med., zamjenica predsjednika HLK i predsjednica KoHOM-a, prim. Ines Balint, dr.med., predsjednica Povjerenstva za primarnu zdravstvenu zaštitu HLK-a i članica Izvršnog odbora KoHOM-a i Nataša Ban Toskić, dr.med., članica Izvršnog odbora KoHOM-a.
Naglašeno je da se prema podacima HLK-a u zadnje tri godine bilježi smanjenje od 139 liječnika obiteljske medicine u sustavu, a za 5 godina u mirovinu će otići 628 doktora obiteljske medicine, dok će specijalizaciju obiteljske medicine završit samo 185 liječnika!
Istovremeno, prema podacima HZZO-a u mreži primarne zdravstvene zaštite nedostaje više od 230 timova, od toga u obiteljskoj medicini 117, u ginekologiji 61 i u pedijatriji 53 tima. U oko 130 ambulanti primarne zdravstvene zaštite ugovorenih s HZZO-om već sada nema liječnika-nositelja tima. Svako deveto predškolsko dijete u Hrvatskoj nema pedijatra! Zadar nema ginekologa i pedijatra, Dubrovnik nema hitnu službu. Obrovac i brojni manji gradovi i sela nemaju obiteljskih liječnika.
Unatoč ovim zabrinjavajućim podatcima, Zakon o zdravstvenoj zaštiti kojim je propisano da domovi zdravlja u svojim djelatnostima mogu zadržati do 25 posto liječnika u ordinacijama, a ostalima su dužni dopustiti mogućnost izbora da postanu privatni zdravstveni radnici u ugovornom odnosu s HZZO-om, ne provodi se gotovo ni u jednoj županiji na predviđeni i propisan način, iako je na snazi od 1. siječnja 2019.
Većina županija u manjoj ili većoj mjeri i dalje opstruira provedbu Zakona na način da ne primjenjuju njegove odredbe ili usporeno provode pripremne radnje za njegovu provedbu, unose u provedbene propise dodatne otežavajuće elemente kojima izravno onemogućavaju poboljšanje uvjeta rada liječnika, opetovano propisuju tržišne cijene najma prostora ordinacija, s namjerom očuvanja svih administrativnih i pratećih službi, brojnih ravnatelja i uprava, dok im zdravstveni radnici i dalje odlaze iz sustava.
Iako je na vrijeme bio upoznat s ovim problemima, te je u nekoliko navrata slao naputke i upozorenja u županije diljem Hrvatske, ministar zdravstva Milan Kujundžić nije dovoljno odlučno reagirao te se i dalje u većini županija postupa samovoljno i protivno zakonu.
Za to vrijeme, liječnici iz primarne zdravstvene zaštite odlaze - u mirovinu, u inozemstvo, u druge dijelove sustava. Mladi liječnici ne dolaze u primarnu zdravstvenu zaštitu jer nemaju razloga za to – nemaju osigurane specijalizacije, napredovanje, a prihod im je najniži među liječnicima. Stvorena je atmosfera u kojoj ih se ne cijeni jer nisu primjereno plaćeni, niti imaju osiguranu edukaciju. Istovremeno, od njih se očekuje da obavljaju sve veći opseg administrativnih poslova, da dežuraju vikendom i blagdanom, da pokrivaju kadrovske nedostatke u hitnoj medicinskoj pomoći, zbrinjavaju i skrbe o turistima i migrantima, da rade istodobno u dvije, tri ili četiri ambulante, u izoliranim seoskim i otočkim ordinacijama, bez specijalizacije, a sada čak i bez pripravničkog staža. Takvi uvjeti rada nisu prihvatljivi mladim liječnicima, a broj preostalih liječnika u sustavu se kontinuirano smanjuje.
Stoga HLK i KoHOM ovom konferencijom ponovno upućuju apel prema jedinicama područne i lokalne samouprave te zdravstvenoj administraciji da se hitno krene u primjenu zakonskih odredbi kako bi se spriječilo daljnje urušavanje sustava primarne zdravstvene zaštite.