28.04.2023.
Koeficijent specijalista i užih specijalista, neovisno o mjestu rada u javnoj službi, sada iznosi 2,367. Svim specijalizantima su povećani koeficijenti na 1,880, a isti koeficijent sada imaju i liječnici bez specijalizacije.
Donošenje izmjena Uredbe tek je prvi korak u ostvarivanju zahtjeva liječničkih udruga prema Vladi RH usmjerenih na poboljšanje statusa liječnika, kao i očuvanje javnog zdravstvenog sustava.
Sljedeći test vjerodostojnosti za Vladu bit će slanje Zakona o radno-pravnom statusu liječnika u prvo čitanje u Sabor. Naime, na travanjskom sastanku s premijerom Plenkovićem liječnici su dogovorili da će se ovaj Zakon pripremati istovremeno sa Zakonom o plaćama u javnim i državnim službama te se shodno tome očekuje i istovremeno slanje oba Zakona, prije ljetne stanke, u saborsku proceduru.
Donošenje ovog Zakona podržava 98 % liječnika, kao što je pokazala anketa među članovima, a koju je HLK provela u ožujku ove godine. Istraživanje javnog mijenja, koje je za HLK u travnju provela agencija Ipsos, pokazala je iznimno visoku podršku građana posebnom zakonu za liječnike. Tri od četiri hrvatska građana (74 %) podržavaju donošenje Zakona o radno-pravnom statusu liječnika kojim bi se, odvojeno od drugih javnih službi, regulirala njihova prava i obveze. Razina protivljenja Zakonu iznimno je niska (samo 11 % ), dok 15 % građana nema stav o toj temi.
Građani razumiju da dostupnost zdravstvene skrbi direktno ovisi o zadržavanju postojećih i zapošljavanju novih liječnika, naročito u deficitarnim dijelovima sustava poput primarne zdravstvene zaštite ili u manje atraktivnim sredinama te o radnim uvjetima i statusu liječnika kao nositelja zdravstvene djelatnosti. Zahvalni smo građanima na njihovoj podršci.
Sukladno razgovorima vođenim s premijerom, ministrom i ostalim predstavnicima Ministarstva zdravstva očekujemo u najkraćem roku nastavak pregovora kojim bi se našlo adekvatno rješenje za reguliranje specijalizantskih ugovora, aneksima postojećih te izmjenama zakonske regulative za buduće ugovore.
Jednako tako očekujemo izmjene i dopune postojećih vremensko-kadrovskih normativa do jeseni ove godine, a onda i njihovu implementaciju u zdravstveni sustav.
Podsjetimo, Skupština Hrvatskog liječničkog sindikata donijela je odluku o štrajku i ovlastila Glavni odbor HLS-a za konačnu odluku o pokretanju štrajka, ukoliko i kada to bude potrebno. Imajući u vidu dogovor s premijerom o ispunjavanju liječničkih zahtjeva, Glavni odbor HLS-a će pratiti situaciju i procijeniti potrebu za pokretanjem i najavu štrajka. Daljnje odluke liječnika ovisit će o potezima Vlade tj. o ispunjavanju dogovorenih zahtjeva krovnih liječničkih organizacija.
Naše zajedništvo je naša snaga!
Hrvatski liječnički sindikat
Hrvatska liječnička komora
Hrvatska udruga bolničkih liječnika
Koordinacija hrvatske obiteljske medicine
Inicijativa mladih liječnika Hrvatske