19.06.2019.
Nakon ugradnje distraktora, čeljust se u razdoblju od dva tjedna svakog dana širila za pola milimetra.
Osteogenetska distrakcija je zahvat koji se na čeljusnim kostima u Hrvatskoj radi vrlo rijetko. Dosad je učinjeno svega nekoliko zahvata, i to na Klinici za maksilofacijalnu kirurgiju u Rijeci i na Klinici za kirurgiju lica, čeljusti i usta u Zagrebu. Međutim, ovaj zahvat drugačiji je od ostalih, jer su se koristili distraktori koji su bili pripremljeni baš za konkretan slučaj, a pritom se radi o zaista multidisciplinarnom poslu u kojem je sudjelovalo nekoliko specijalista naše bolnice, objasnio je prof. dr. Robert Cerović. Operaciji je prethodilo vrlo detaljno ortodontsko-kirurško planiranje, zatim MSCT rekonstrukcija kako bi se pomoću MSCT snimaka na posebnom softveru isplanirao zahvat, a potom je isprintan 3D model te vodilice, odnosno šablone koje su se koristile u zahvatu.
Stručnjaci u Njemačkoj s kojima surađuje KBC Rijeka su pomoću tog 3D modela formirali individualne distraktore. Mladić kojeg su operirali riječki liječnici imao je vrlo malenu i straga položenu mandibulu odnosno donju čeljust, a osim estetskog problema, deformacija čeljusti uzrokovala mu je otežan govor i žvakanje hrane.
Za cijeli proces pripreme za operaciju, kao i postoperativni tijek zadužena je ortodontica doc. dr. Barbara Mady Maričić.
Godišnje se na riječkoj Klinici za maksilofacijalnu kirurgiju operira pedesetak pacijenata s različitim deformitetima čeljusti. Dr. Cerović navodi kako godišnje u Hrvatskoj ima 15 do 20 slučajeva kojima bi se ovakvom operacijom koja po cjeniku HZZO-a iznosi oko 50.000 kuna znatno popravila kvaliteta života.
Foto: Novi list